Taro

7 Sajandit Tarokaartide Ajalugu: Mängukaartidest Esoteerilise Tarkuseni

Tarokaartide põnev teekond 15. sajandi Itaalia mängukaartidest tänapäeva mitmekülgse elu teejuhini. Renessansiaja meelelahutusest kujunes välja esoteeriline tarkusevaramu.
30.8.2024

Kuidas Taro Kaardid Alguse Said

Taro kaardid on müstilised ja lummavad, täis sümboleid ja tähendusi. Kuid nende lugu ulatub palju kaugemale pelgalt ennustamise maailmast. See lugu algab sajandeid tagasi, kui taro kaardid olid hoopis teistsuguse tähendusega. Meie teekond viib meid tagasi 15. sajandi Itaaliasse, kus taro kaartide lugu algas mängukaartidena, enne kui need muutusid maagilisteks ja vaimseteks tööriistadeks, nagu me neid tänapäeval tunneme.

Taro kaartide lugu algab Itaalias, renessanssi ajal, umbes 15. sajandil. Sel ajal oli Itaalia linnriikides, nagu Milano ja Firenze, palju jõukaid ja mõjukaid perekondi. Need pered olid mitte ainult poliitiliselt võimsad, vaid ka kultuuri ja kunsti suured toetajad. Just neile peredele loodi esimesed taro kaardid, kuid nende kaartide eesmärk oli toona hoopis midagi muud kui see, mida me täna teame.

Esimesed taro kaardid ei olnud seotud ennustamise ega maagiaga. Need kaardid olid mõeldud mängimiseks. Mängu, mida nende kaartidega mängiti, nimetati "tarocchiks," ja see oli populaarne just rikaste ja võimsate seas. Näiteks Visconti perekond Milanos tellis endale ühe varaseima taro paki, mida nad kasutasid oma meelelahutuseks. Need kaardid olid kaunilt kaunistatud ja illustreeritud, et peegeldada nende omanike kõrget staatust ja rikkust.

Visconti-Sforza tarokaardid: Karikate Poiss, Surm, Maailm
Visconti-Sforza tarokaardid: Karikate Poiss, Surm, Maailm


Tarocchi oli keerukas mäng, mis nõudis strateegilist mõtlemist ja oskuslikku kaardimängu. Mäng koosnes tavaliselt 78 kaardist, mis jagunesid kaheks peamiseks osaks: suureks arkaaniks (22 kaarti) ja väikseks arkaaniks (56 kaarti). Suure arkaani kaardid kujutasid erinevaid allegooriaid ja sümboolseid figuure, samas kui väikese arkaani kaardid sarnanesid rohkem tavalistele mängukaartidele.

Taro kaartide sümboolika ja kujundus olid tihedalt seotud selle aja kunstiliste ja kultuuriliste ideaalidega. Renessanss oli periood, mil kunst, teadus ja filosoofia õitsesid. Inimesed olid vaimustatud klassikalisest kultuurist, müütidest ja religioonist. Seepärast on varajaste taro kaartide piltidel kujutatud tegelasi, kes esindavad jumalaid, kangelasi ja muid mütoloogilisi figuure. Näiteks võib taro kaartidel näha Rooma jumalannasid ja Piibli tegelasi, mis kõik peegeldasid tol ajal populaarseid lugusid ja uskumusi.

AI genereeritud pilt vanast maalist, mis kuvab 15. sajandi aadlike, mängimas tarocchit

Üks kuulsamaid varajasi taro pakke on Visconti-Sforza taro, mis loodi 15. sajandi keskel Milano hertsogile. See pakk on märkimisväärne oma rikkalike illustratsioonide ja kuldse viimistluse poolest. Kaartidel on kujutatud nii tolleaegseid aadlikke kui ka mütoloogilisi tegelasi, mis annab meile ainulaadse pilguheidu renessansiajastu kunstile ja kultuurile.

Huvitav on mõelda, et taro kaardid, mida täna peetakse maagilisteks ja salapärasteks, olid algselt lihtsalt mängukaardid, mida mängiti meeldiva ajaviitena. Kui me nüüd liigume edasi taro kaartide loo järgmisesse peatükki, näeme, kuidas need kaardid hakkasid omandama hoopis teistsugust tähendust.

Taro Kaartide Sümbolid: Mängukaartidest Renessansi Sümboliteni

Kuigi taro kaardid alustasid oma teekonda mängukaartidena, muutus nende tähendus aja jooksul. See muutus ei olnud aga juhuslik. See oli seotud kultuuriliste ja vaimsete arengutega, mis toimusid erinevates Euroopa piirkondades. Esialgsed taro kaardid olid täidetud sümbolitega, mis peegeldasid renessansi Itaalia maailmapilti. Kuid kui need kaardid levisid teistesse riikidesse, hakkasid need sümbolid omandama uusi ja sügavamaid tähendusi.


Renessansiaegne Itaalia oli koht, kus kunsti ja teaduse arengud olid tihedalt seotud religiooni ja filosoofiaga. Taro kaartide sümbolid, nagu näiteks "Surm," "Torn," “Kuu,” “Päike” ja "Õnneratas," peegeldasid selle ajastu uskumusi ja maailmavaadet. "Surma" kaart, mis sageli kujutab luukere ratsaniku kujul, näiteks, polnud lihtsalt füüsilise lõpu sümbol, vaid viitas ka muutustele ja uuele algusele, mis võisid olla nii positiivsed kui ka negatiivsed. Renessansiajastul, mil katk ja sõjad olid sagedased, oli surm igapäevaelu osa. Kuid samas oli see aeg ka suurte muutuste ja uuenduste periood. Seega võis "Surma" kaart sümboliseerida vana korra lõppu ja uue algust, peegeldades renessansi vaimu, mis tõi kaasa keskaja lõpu ja uue ajastu alguse. 


"Jõu" kaart kujutab sageli naist, kes taltsutab lõvi, sümboliseerides sisemist jõudu, enesekontrolli ja meelekindlust. Renessansi Itaalias, kus ideaaliks peeti tasakaalu ja harmooniat, oli Jõu kaart meeldetuletus, et tõeline jõud ei peitu mitte füüsilises jõus, vaid vaimses tasakaalus ja võimes talitseda oma kirgi. See kaart resoneerib renessansiaja filosoofiatega, mis rõhutasid vooruste arendamist ja hinge kasvatamist. "Jõu" kaart oli inspiratsiooniallikas ja juhatas inimesi oma sisemist väge ja rahu leidma.

paabeli torni ehitus
Pieter Brueghel vanem "Paabeli torni ehitus" (1563)


Samuti võime vaadata näiteks tarokaarti "Torn." Renessansi ajal tähendas see kaart midagi palju enamat kui pelgalt hävitust. Torn esindas inimeste püüdlusi ja ambitsioone, kuid samas ka ohtu, mis kaasneb liiga suure uhkuse või üleolekuga. Torn oli meeldetuletus, et kõik, mis on ehitatud liiga kõrgele, võib ühel hetkel kokku variseda. See sümbol võis olla seotud Piibli loo Paabeli torniga, kus inimesed püüdsid ehitada torni, mis ulatuks taevani, kuid Jumal karistas nende ülbust, hävitades selle.


"Torni" kaart võis samuti peegeldada renessansiaja poliitilist olukorda Itaalias. Sel ajal oli Itaalia jagatud paljudeks väikesteks linnriikideks, mis olid pidevas võimuvõitluses. Võimsad pered, nagu Medicid Firenzes või Sforzad Milanos, ehitasid oma võimu ja mõjuvõimu "torne", mis võisid kiiresti kokku variseda poliitiliste intriigide või sõjaliste konfliktide tõttu.


Tarokaart "Kuu" on üks mõistatuslikumaid taro kaardipakis ja kujutab sageli kahte koera või hunti, kes ulguvad Kuu poole, samas kui taustal on vesine maastik ja vähk ronib kaldale. See kaart sümboliseerib alateadvust, illusioone ja segadust. Renessansi Itaalias, kus astroloogia oli populaarne, nähti Kuu kaarti kui sümbolit, mis viitas inimese varjatud instinktidele ja hirmudele, mis tihti pinnale tõusid. Kuu kaart meenutab, et mitte kõik pole alati nii, nagu see esmapilgul paistab, ja et vahel on oluline süveneda oma tunnete ja unenägude maailma, et leida tõde.


Tarokaart "Päike" on positiivne ja helge, kujutades sageli last, kes sõidab hobuse seljas, taustal suur särav päike. See kaart sümboliseerib rõõmu, selgust ja edu. Renessansiajastu optimistlik maailmavaade peegeldub hästi "Päikese" kaardis, mis sümboliseerib renessansiaja valguskiirt, mis tõi kaasa teaduse, kunsti ja filosoofia õitsengu. Samamoodi nagu renessanss tõi Euroopale valgustuse ja uued teadmised, tähistab "Päike" elujaatust ja arengut, tuletades meelde, et pärast pimedust tuleb alati valgus. Päikesest pilt


"Õnneratta" kaart on veel üks näide sellest, kuidas taro sümbolid peegeldasid renessansiaja mõtteviisi. See kaart kujutab tavaliselt ratast, millel on inimfiguurid erinevates positsioonides - üks tõusmas, üks tipus, üks langemas ja üks all. See sümboliseeris elu tsüklilisust ja saatuse ettenägematust, mis oli eriti asjakohane renessansiajastul, mil poliitilised ja majanduslikud olud võisid kiiresti muutuda.


Renessansiajastu filosoofid ja humanistid, nagu Marsilio Ficino ja Pico della Mirandola, uskusid, et inimesel on vaba tahe ja võime oma elu kujundada. "Õnneratta" kaart võis sellepärast sümboliseerida nii saatuse ettemääratust kui ka inimese võimet oma saatust muuta. See mõte sobis hästi kokku renessansiajastu humanistlike ideedega, kus rõhutati inimese võimet ise oma elu üle otsustada.


Nagu nägime, olid algselt Taro kaartide sümbolid tihedalt seotud renessansiaja kultuuri ja filosoofiaga. Kui 15. sajand lõppes, hakkasid need kaardid koos kultuuriliste ja poliitiliste muutustega levima ka teistesse Euroopa riikidesse. Taro kaardid jõudsid näiteks Prantsusmaale, Saksamaale ja mujale. Iga uus kultuuriruum tõi kaasa oma tõlgendused ja lisas kaardipaki sümboolikale uusi kihte. Taro kaardid polnud enam ainult mänguasjad, vaid muutusid sümboliteks, mis peegeldasid erinevate ajastute ja rahvaste vaimseid ja filosoofilisi uskumusi.


16. ja 17. sajandil muutusid taro kaartide sümbolid veelgi. Kui kaardid levisid uutesse riikidesse, puutusid nad üha enam kokku erinevate kultuuride ja religioonidega. Inimesed hakkasid otsima sügavamaid tähendusi ja varjatud teadmisi, mis viis selleni, et taro kaarte hakati nägema mitte ainult mänguna, vaid ka millegi salapärasena. Taro kaartidest sai vahend, mille abil uuriti elu sügavamaid saladusi ja vaimseid otsinguid.

Neli Visconti-Sforza tarokaarti
Visconti-Sforza tarokaardid


Taro kaartide esoteeriline ärkamine ja levik Euroopas

Kui taro kaardid jõudsid hiljem Prantsusmaale, muutus nende kasutamine veelgi sügavamaks ja salapärasemaks. 18. sajandi lõpus ja 19. sajandi alguses toimus Euroopas esoteeriline ärkamine, kus müstilised ja okultistlikud õpetused taaselustati ning taro leidis selles liikumises oma koha. Prantsuse esoteerikud, nagu Antoine Court de Gébelin ja hiljem Éliphas Lévi, mängisid võtmerolli taro kaartide tõlgendamisel esoteeriliste ja müstiliste tarkuste kandjatena. Court de Gébelin oli veendunud, et taro kaardid peidavad endas iidset Egiptuse tarkust ja on palju enamat kui lihtsalt mängukaardid. Kuigi hilisemad uurimused on näidanud, et see teooria ei pea paika, jäi see mõte pikaks ajaks püsima.


Esoteeriline tõlgendus muutis taro kaartide tähendust täielikult. Neid hakati nägema kui universaalseid sümboleid, mis ühendavad endas alkeemia, astroloogia, Kabala ja teiste müstiliste õpetuste elemente. Taro kaardid, mis kunagi olid mängukaardid, muutusid nüüd salapärasteks tööriistadeks, mida kasutasid nii okultistid kui ka need, kes soovisid mõista inimese psüühikat ja saatust sügavamalt. See muutus tähendas, et taro kaardid hakkasid sümboliseerima inimese sisemist teekonda ja spirituaalset arengut, mis resoneeris hästi toonase Euroopa vaimse otsinguga.

Taro Inglismaal: Hermetic Order of the Golden Dawn

Kabala elupuu
Kabala elupuu

19. sajandi lõpus levis taro ka inglise esoteerikute seas, eelkõige tänu salapärasele organisatsioonile nimega Hermetic Order of the Golden Dawn. Golden Dawn, mis tegutses Inglismaal, oli tuntud oma keerukate rituaalide ja õpetuste poolest, mis ühendasid erinevaid esoteerilisi traditsioone. See organisatsioon tõi taro kaartidesse veelgi sügavama vaimsuse ja tõlgenduste mitmekesisuse. Golden Dawn'i liikmed, sealhulgas Arthur Edward Waite ja Aleister Crowley, muutsid ja täiustasid taro kaartide sümboolikat, sidudes need Kabalistliku Elupuu, astroloogiliste seostega ja muude esoteeriliste süsteemidega.


Arthur Edward Waite'i ja Pamela Colman Smithi loodud Rider-Waite'i taro pakist sai üks populaarsemaid ja mõjukamaid taro pakke maailmas. See pakk oli üks esimesi, kus ka väikese arkaani kaardid olid täielikult illustreeritud, muutes nende tõlgendamise ja mõistmise lihtsamaks ka tavainimesele. Crowley, kes oli samuti Golden Dawn'i liige, lõi oma Thothi taro paki, mis oli täis sügavat sümboolikat ja esoteerilisi seoseid, pakkudes tõsist konkurentsi Rider-Waite'i pakile. Need kaks pakki on aluseks paljudele kaasaegsetele taro pakkidele ning nende mõju ulatub tänapäevani.

Thothi ja Rider Waite tarokaardid


Taro areng tänapäeval

20. sajandi teisel poolel ja 21. sajandi alguses, koos New Age liikumise esiletõusuga, omandasid taro kaardid veelgi uue tähenduse ja populaarsuse. Kui varasemalt kasutati taro kaarte peamiselt ennustamiseks ja esoteeriliste õpetuste järgimiseks, siis uue ajastu liikumine nägi neis tööriista eneseavastamiseks, psühholoogiliseks nõustamiseks ja isiklikuks arenguks. Carl Jungi teooriate mõju, eriti tema arhetüüpide kontseptsioon, andis taro kaartidele uue mõõtme: neid hakati kasutama mitte ainult tuleviku ennustamiseks, vaid ka sügavamate psühholoogiliste ja emotsionaalsete küsimuste lahendamiseks.


Uue ajastu taro kaardipakid on sageli kohandatud erinevateks teemadeks ja traditsioonideks, nagu paganlikud, feministlikud, põlisrahvaste ja isegi popkultuurist inspireeritud pakid. See mitmekesisus võimaldab igal inimesel leida endale sobiva paki, mis resoneerib tema isikliku maailmavaate ja spirituaalsete otsingutega. Taro kaardid, mis algselt olid vaid mängukaardid, on seega arenenud universaalseks tööriistaks, mis aitab inimestel mõista nii enda sisemaailma kui ka ümbritsevat reaalsust. Tänapäeval kasutatakse taro kaarte laialdaselt erinevates kultuurides ja kontekstides, kinnitades nende ajatut ja mitmekülgset olemust.

Taro Kaardid Tänapäeval

Tänapäeval on taro kaardid muutunud populaarseks vahendiks eneseavastamiseks ja vaimseks arenguks, mitte ainult tuleviku ennustamiseks. New Age liikumine, mis sai alguse 20. sajandi teisel poolel, aitas tuua taro kaardid tagasi laiema publiku ette, rõhutades nende kasutamist isikliku vaimse teekonna osana. Taro kaardid pakuvad sügavat ülevaadet meie sisemaailmast ja aitavad leida vastuseid elulistele küsimustele. Näiteks võib taro kaarte kasutada igapäevaseks meditatsiooniks, elu keerukate olukordade mõtestamiseks või sisemise tasakaalu leidmiseks.


Kaasaegsed taro pakid on äärmiselt mitmekesised. Lisaks klassikalistele pakkidele, nagu Rider-Waite ja Thothi taro, leidub tänapäeval pakke, mis on kohandatud erinevateks teemadeks ja traditsioonideks, sealhulgas looduslikud, feministlikud ja isegi popkultuurist inspireeritud kaardid. See võimaldab igal inimesel leida endale sobiva paki, mis resoneerib tema isikliku maailmavaate ja vaimsete otsingutega. Taro kaartide tõlgendamine on muutunud paljude jaoks igapäevaseks praktikaks, mis aitab mõista enda emotsioone ja suunda elus.


Kuigi paljud inimesed kasutavad taro kaarte iseennast aidates, võib taro kaartide lugemine muutuda keerukaks, sest iga kaart on täis sümboleid ja tähendusi, mis võivad erinevates kontekstides olla väga erinevad. Kaartide kombinatsioonide tõlgendamine nõuab sügavat mõistmist ja kogemust. Sellepärast on hea mõte rääkida professionaaliga, kes oskab neid kaarte õigesti lugeda. Professionaalse lugeja abi võib aidata sul paremini mõista oma küsimusi ja saada selgema pildi oma elust.


Kui tunned, et soovid saada personaalsemat juhendamist, võid alati võtta ühendust meie kogenud taro lugejatega, kes aitavad sind igasuguste küsimuste ja otsuste tegemisel. Taro kaartide lugemine koos professionaaliga võib avada uksed uutele võimalustele ja anda sügavamat mõistmist, mida on raske iseseisvalt saavutada. Helista meie selgeltnägijatele ja alusta oma teekonda tarokaartide salapärases ja inspireerivas maailmas juba täna.


Blogi on kirjutatud Helen Farley raamatu "A Cultural History of Tarot" põhjal.

Saa Teada, kes on sinu Hingeloom!
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Helista ja Saa Personaalne Lugemine
Tel 900 5070